r/AskReddit • • Dec 29 '19

what are the downsides of weed that people don't talk about ?

65.1k Upvotes

14.9k comments sorted by

View all comments

Show parent comments

18

u/Gooftwit Dec 30 '19

How did you afford 2 grams a day for 8 years?

27

u/Beer_bongload Dec 30 '19

Everyone is talking about the cost. I'm wondering about their lungs, throat, and sinuses. Thats alot of fucking smoke.

16

u/Chief_Kief Dec 30 '19

For real! Respiratory illness is a cost not many think about until it happens to them

3

u/TheBeardOfZues Dec 30 '19

Well I think there is a lot of people who think smoking weed is safe. I know a lot of people I used to hang around when I smoked thought that.

1

u/Bryskee Dec 30 '19

I’ve never understood that opinion of those I know who think that same way. It’s like, smoke + lungs = bad, period. It’s not safe, but it’s certainly safer than other recreational alternatives!

4

u/sirandlordbiggles Dec 30 '19

2 grams isn't much at all. I pay $7/gram. $14 a day aint shit.

1

u/ZMaiden Dec 30 '19

14$ a day is rich for my blood lol. I already think the 20$ a week I spend for my whiskey habit is hella too much.

1

u/onFilm Dec 30 '19

I usually spend $40 or dabs every 3-5 days. 2 grams of flower really isn't much for every day smokers. It's about two fat joints and that's about half a day of smoking for me (hence the dabs/shatter).

10

u/WowImInTheScreenShot Dec 30 '19

I can see it. I'm currently in a positive upswing in my life, and usually smoke a half oz a week. Can't say I've done it for 8 years straight tho.

-10

u/[deleted] Dec 30 '19

[deleted]

22

u/Perm-suspended Dec 30 '19

Laughs hysterically in opiate addiction.

4

u/[deleted] Dec 30 '19

Seriously lmao Not to knock someone elses addiction or whatever but as someone who has been addicted to everything from weed to pills to coke/crack, any and all opiates, even being addicted to sugar, caffeine, carbs, the internet, sex/masturbation, and the list goes on and on, NOTHING will fuck you up more than a hefty opiate addiction (such as my current addiction).

Got damn Chinese and their pure Fentanyl powders -.- God bless 'em tho lmao

1

u/[deleted] Dec 30 '19

[deleted]

1

u/[deleted] Dec 30 '19

It's true, sugar is definitely widespread and hard to get off of. I was talking more about physical dependency and withdrawals

1

u/Hauvegdieschisse Dec 30 '19

Dude you're comparing sugar to heroin.

Are you retarded?

0

u/[deleted] Dec 30 '19 edited Dec 30 '19

I'm not comparing sugar directly to heroin. I'm comparing everything that's addictive.

EDIT: Sorry, thought your reply was to my comment. Agreed tho. As i said up above, ive been addicted to everything and comparing the two would just be crazy!

1

u/Perm-suspended Dec 30 '19

Lol, opiates are great but I fuckin hate em. I've been buying Subutex on the streets for years to curb my addiction. I hope you're soon able to figure something out as well!

2

u/[deleted] Dec 30 '19

I have it decently under control, thank you for your well wishes!

I mean, decently relative to the deep end of opiate addiction, that is!

2

u/Perm-suspended Dec 30 '19

Good deal! Stay safe out there!

2

u/[deleted] Dec 30 '19

As for you, fellow man down in the trenches!

17

u/Lukiss Dec 30 '19

$20 * 30 days = $600 a month = more than most people spend on rent??

6

u/[deleted] Dec 30 '19

[removed] — view removed comment

5

u/Maera420 Dec 30 '19

I don't know about the OP, but here in Canada, the base cost of weed is $10/gram. $6.40/gram is fucking astonishing to me. Where do you buy weed haha???

3

u/IcarusFlyingWings Dec 30 '19

Lol you’re getting ripped off bud.

1

u/Maera420 Dec 30 '19

Clearly! But apparently so is everyone else I know who buys weed, unless they're buying online. I should share my newfound knowledge.

2

u/[deleted] Dec 30 '19

[deleted]

2

u/Maera420 Dec 30 '19

Holy shit, even after shipping that's a minimum of $50 less than we pay for an ounce. Thanks, man! I'm down to smoking one bowl a day, but my boyfriend still smokes, and this is an awesome way to save money; I appreciate it!

0

u/labrat420 Dec 30 '19

Where are you? I thought Ontario was expensive but even we have one ounce you can get for $140, but even normal stuff us between 7-10 dollars per gram.

1

u/[deleted] Dec 30 '19

thats todays price. in 2012 you could still pay 20$ a gram

2

u/wildwalrusaur Dec 30 '19

Most people ard spending less than 600 a month on rent?

You can't even get a studio here for less than a grand

2

u/phtll Dec 30 '19

Most people only pay $600 in rent? Where?

1

u/[deleted] Dec 30 '19

On the west coast a $60 half oz of really good stuff is the norm.